Jak normobaria wpływa na stany zapalne?

Stany zapalne to coraz bardziej powszechna dolegliwość. Niestety różne choroby oraz przeciążenia powodują powstanie procesów chorobotwórczych. Jest to naturalna reakcja organizmu na czynnik uszkadzający, może być on zarówno wewnętrzny, jak i wewnętrzny. Walka ze stanami zapalnymi oraz ich wygaszaniem czasami trwa bardzo długo, tak samo jak regeneracja zajętych przez stan zapalny miejsc. Do klasycznego leczenia warto prowadzić metody wspomagające takie jak normobaria. 

Jak wygląda stan zapalny?

Stan zapalny to naturalna reakcja organizmu na czynnik, który go uszkadza. Takie czynniki dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Przebieg jest zwykle wieloetapowy. Należy pamiętać, że stan zapalny podobnie do temperatury to proces ochronny. Odczuwanie bólu, czy innego dyskomfortu to znak, że dzieje się coś niedobrego. Właśnie przy takich już pierwszych objawach powinniśmy się udać do lekarza. Stan zapalny z czasem uszkadza tkanki, więc będą one musiały się później zregenerować. Objawami stanu zapalnego jest ból, obrzęk, zaczerwienienie, zwiększenie temperatury w miejscu odczuwania dolegliwości oraz sztywność. Najpoważniejszym objawem, który podpowiada nam, że nie dzieje się najlepiej jest utrata pełnej sprawności w danym narządzie. 

Czym skutkuje stan zapalny?

Szybko wyleczony stan zapalny nie zostawia po sobie żadnych śladów w organizmie. Niestety często mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym. Wtedy układ immunologiczny atakuje zdrowe komórki, gdyż traktuje je jak chore. Powstanie ostrego stanu zapalnego może spowodować uszkodzenie narządu, a co za tym idzie, nie będzie on pracował prawidłowo. Zwykle podłożem takiej autoagresji są choroby o podłożu reumatoidalnym. W tym przypadku należy zapobiegać i dbać o narządy szczególnie narażone na zapalenie. 

Jak normobaria wspomaga leczenie stanów zapalnych?

Komora normobaryczna jest miejscem, gdzie podwyższone ciśnienie baryczne oraz skład powietrze oddziałuje pozytywnie na organizm człowieka. Wspiera ona leczenie przewlekłych stanów zapalnych, dzięki czemu możliwe jest ich całkowite wyleczenie, ponadto wspiera regeneracje uszkodzonych przez stany zapalne narządów. Dotlenienie organizmu poprawia pracę komórek i ma działanie przeciwzapalne. W czasie sesji w kapsule fibroblasty są optymalnie dotlenione, przez co syntezują kolagen i przyczyniają się do regeneracji. Większa ilość tlenu w osoczu i poprawienie ciśnienia krwi w tkankach sprawia, że wszelkie urazy lepiej się goją. Coraz częściej normobarię zalecają lekarze. Pacjenci poddawani terapii potwierdzają zmniejszenie bólu i obrzęków oraz częstotliwości powracania stanów zapalnych. Normobaria zapobiega także chorobom autoimmunizacyjnym.

 

 


Zobacz poprzednie wpisy: