Cały czas słyszymy o tym, że powietrze w Polsce jest fatalnej jakości. Znajdujemy się w czołówce krajów Europy o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Dopuszczalne normy stężenia szkodliwych substancji są stale przekraczane. W powietrzu tworzy się smog, składający się ze szkodliwych pyłów, mgły i związków chemicznych. Duże stężenie smogu w powietrzu przyczynia się do gorszego samopoczucia, bólu głowy, ataków kaszlu czy kataru. Są to jedne z najlżejszych dolegliwości wywołanych złą jakością powietrza. Smog może wywołać  choroby układu oddechowego takie jak astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy niewydolność, a nawet obturacyjną chorobę płuc.

Drobne cząsteczki pyłu zawieszonego w powietrzu, w szczególności PM 2,5 przenikają przez płuca, a następnie z krwią transportowane są po całym organizmie. Wysokie stężenia dwutlenku siarki, tlenków azotu i węgla oraz benzopirenów sprzyjają powstawaniu nowotworów gardła, krtani i płuc, przyczyniają się do powstawania chorób płuc, serca, różnego rodzaju alergii – kataru siennego, zapalenia spojówek, a w konsekwencji do wielu przedwczesnych zgonów.

Terapia w komorze normobarycznej wpływa korzystnie na cały organizm, pozwala usunąć nagromadzone toksyny oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zatrucia smogiem.  Tlenoterapia może posłużyć jako środek profilaktyczny, ale też jako element terapii niwelującej szkody, które smog już zdążył poczynić. Wykorzystanie ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozbawia tlen fizjologicznych barier przenikania przez tkanki. Oznacza to, że tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się dostać. Tlenoterapia w podwyższonym ciśnieniu  wspomaga leczenie zakażeń i stanów zapalnych oraz zwiększa aktywność komórek macierzystych, które przemieszczają się do uszkodzonych tkanek, powodując ich regenerację.