Komórki w ciele człowieka dzielą się całe życie. Przy podziale komórek dzielą się także chromosomy. Na końcu każdego chromosomu znajduje się telomer.  Przy podziale chromosomu telomery skracają się, zabezpieczając chromosom przed uszkodzeniem. Gdy telomery są za krótkie, komórka umiera. Nazywamy to procesem starzenia.

Tlenoterapia w podwyższonym ciśnieniu barycznym wydłuża telomery, co wiąże się z długością życia komórki. W ten sposób możemy wydłużyć życie, jak i zapobiec chorobom takim jak Parkinson, Alzheimer, cukrzyca, artretyzm czy choroby serca.

W izolowanych warunkach kapsuły pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne – 1500hPa oddycha się idealnie czystym powietrzem o zwiększonej zawartości tlenu – 40% i dwutlenku węgla – 2%.

Podwyższone ciśnienie baryczne pozwala w sposób znaczący podnieść poziom tlenu we krwi, a wyższa zawartość dwutlenku węgla ułatwia odłączanie tlenu z hemoglobiny w naczyniach włosowatych. Dodanie do atmosfery kapsuły cząsteczkowego wodoru w ilości od 10 do 10 000 (0,5%) większej niż na zewnątrz potęguje jej działanie odmładzające. Wodór spowalnia podział komórek, istotnie wydłużając ich życie. Jako silny antyoksydant skutecznie zwalcza wolne rodniki przyspieszające starzenie się organizmu.

 

Badania naukowców z Tel Awiwu pokazują, że tlen podawany w komorach ciśnieniowych wydłuża telomery o 20% oraz odwraca proces starzenia się komórek.